-
-
-
-
-
-
-
Čtvrtfinále play-off hokejové extraligy: České Budějovice - Liberec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Liberec zabojoval a drží naději na postup - (17.03.2006)
- zpět
Č e s k é B u d ě j o v i c e - Vítěz základní části hokejové extraligy z Liberce přijel do Českých Budějovic pokusit se udržet šance na postup do semifinále play-off a v nervy drásajícím utkání vybojoval těsnou výhru 2:1. Severočeši tak snížili stav série na 1:3 a v pátém utkání se pokusí pokračovat ve zvratu před vlastním publikem..

Liberečtí hokejisté zabrali v přesilovkách, v nichž vstřelili oba góly. V dosavadních třech zápasech série přitom proměnili jedinou z 25 početních výhod. Do branky Bílých Tygrů se vrátil Milan Hnilička, jenž ve čtvrtek střídal, a dnes poprvé v letošním play off odchytal celý zápas.

Před ním se měnily jen tři pětky, mimo hru zůstali překvapivě útočníci Rataj, Vampola a Rozsíval. Kouč Josef Paleček v utkání, které mohlo jeho týmu zlomit vaz v play-off, proházel hráče v jednotlivých řadách a povýšil čtvrtou formaci.
Ta se mu odměnila gólem už při svém prvním střídání. Při přesilovce vyrazil Turek Víškovu střelu z úhlu jen před sebe a volný Klimenta zametl puk do odkryté branky.

V mimořádně opatrném utkání nepadaly góly jindy než při početních neshodách hráčů na ledě. Vyloučení bylo podle zvyků v této sérii opět hodně, ale skóre se měnilo už jen dvakrát.

Domácí naleptali psychiku libereckých hráčů vyrovnáním v polovině první části hry, když Kutlákovo ledabylé nahození před branku mistrně sklepl ze vzduchu do sítě Šimánek.

Budějovičtí přišli těsně před první pauzou o kapitána Bělohlava, který odnesl střet s Holubem zraněním kolena a odkulhal do kabiny. Na pravém křídle třetí formace jej nahradil Hřebejk. Hosté pak v další přesilovce mohli znovu získat vedení, ale Plodek netrefil puk, poskakující před volným místem v brance.

Podle stejné šablony padl gól při Květoňově čtyřminutovém vyloučení za zásah hokejkou do Pletkova obličeje. Hanzlík vypálil od modré, vyražený kotouč si před Turkem našel průbojný Šachl a bekhendem jej obloukem poslal do branky.

Při druhé části Květoňova trestu mohl uspět podobně, ale na střelu už neměl dost sil a vychýlil ji na bok brankové konstrukce.

Domácí v poslední části sešlápli plyn a dostali Liberec pod tlak. V tu chvíli osud severočeského klubu nejvíc ležel na bedrech gólmana Hniličky. Opora pomohla ambicióznímu týmu jistotou. Stejně jako jeho protějšek Turek, hvězda série.

Zneškodnil Pletkovu nebezpečnou možnost, když se liberecký útočník zbavil posledního obránce a byl před ním sám.

Nervozita na ledě se stupňovala. Nejdřív musel odstoupit zraněný Klimenta z Liberce, pak obránce Jiruš přilehl Hübla, ještě mu naložil krosček a k budějovickému útočníkovi, jemuž zapadl jazyk, musela přiběhnout záchranná služba. Hráč byl při vědomí, led opustil na nosítkách. Zápas byl na chvíli přerušen, neboť diváci na led naházeli, co měli po ruce.

Rozhodčí vyloučili Jiruše necelých sedm minut před koncem na dvě plus pět minut, chvíli na to si k němu přisedl Čermák. Ve dvouminutové hře pěti proti třem ale domácí rozložila nervozita, výborného Hniličku skoro neohrozili, proti jediné vážné Brabencově střele gólman zasáhl vleže betonem.

A Liberečtí se po zápase sjeli s gratulacemi právě za ním.

Josef Jandač (České Budějovice): "Hráli jsme dost nedisciplinovaně. V rozhodujících fázích zápasu jsme se nechali vylučovat, oba góly jsme dostali v oslabení. Na faul, za který jsme dostali dvě plus dvě minuty a inkasovali v něm gól na 1:2, máme ale jiný názor. Když pak v závěru nevyužijeme přesilovku pět na tři, nemůžeme vyhrát. Liberec přehrát 4:0 nejde, budeme bojovat dál."

Josef Paleček (Liberec): "Byli jsme pod velkou psychickou zátěží. Sami hráči věděli, že by to byla ohromná ostuda, kdybychom vypadli už po čtyřech zápasech. Tým se vyburcoval sám, pomohly i změny v sestavě. V minulých zápasech bylo vidět, že někteří hráči podlehli sebeuspokojení."

České Budějovice - Liberec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Šimánek (Kutlák, Sailer) - 2. Klimenta (Víšek, Plodek), 38. Šachl (Jiří Hanzlík, Richter). Rozhodčí: Homola, Mikula - Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:10, navíc Harant 10 min. - Jiruš 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6421. Stav série: 3:1.

Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený, Mucha - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak, Kotrla - L. Květoň, Mertl, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.

Liberec: Hnilička - Holub, Jiruš, Richter, Jiří Hanzlík, Hlavačka, Krstev - Vaic, Podkonický, Pletka - Čermák, Šachl, Tomajko - Klimenta, Plodek, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.